12 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca 1058 rocznicę Chrztu Polski. Występ przygotowali uczniowie klasy V wraz z przedstawicielem klasy VI pod czujnym okiem p. Anety Zalewy, p. Doroty Dobosz oraz p. Renaty Makary. Młodzi artyści przypomnieli, jak doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe miało wydarzenie z 966 r. dla rodzącego się wówczas państwa polskiego, jak również dla kolejnych pokoleń Polaków.
Chrzest księcia Mieszka I był przełomowym momentem w dziejach naszego narodu. Zapoczątkował on bowiem chrystianizację naszego kraju i włączył go do wspólnoty europejskich państw chrześcijańskich. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.
Chcąc właściwie uczcić ten doniosły jubileusz, akademię rozpoczęto hymnem państwowym w wykonaniu całej społeczności szkolnej. Występujący uczniowie zadbali o odpowiednie kostiumy oraz niezbędne rekwizyty, a część z nich udostępniła p. Małgorzata Skiba. Smaczku dodawały średniowieczne melodie, piękna dekoracja wykonana przez p. Joannę Wszołę oraz scena chrztu – obie z elementami języka łacińskiego. Na uwagę zasługują też dziewczęta z chórku szkolnego, które swoim występem wokalnym uświetniły część artystyczną, a także strojem galowym podkreśliły rangę wydarzenia.
W montażu słowno-muzycznym uczniowie wspomnieli też inne ważne dla Polaków rocznice, które przypadają w kwietniu. Nie zabrakło wzmianki o zbrodni katyńskiej, której ofiarami byli żołnierze polscy, głównie oficerowie, ale także osoby cywilne. Nawiązano również do Patrona naszej szkoły Jana Pawła II, którego koleją rocznicę odejścia do Domu Ojca wspominano 2 kwietnia o godzinie 21:37. W tym celu wspólnie odśpiewano hymn szkoły, który został poprzedzony chwilą ciszy.
Na koniec głos zabrała p. Anna Belczarz, upoważniona przez dyrektora szkoły p. Ewę Brodziak. Podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie części artystycznej – uczniom, nauczycielom oraz pracownikom obsługi. Pogratulowała wspaniałego występu oraz nawiązała do inscenizacji. Podkreśliła istotę tamtego wydarzenia, w wyniku którego polska kultura, historia i tożsamość rozwijały się na fundamencie tradycji chrześcijańskiej.
Przed rozejściem się do sal lekcyjnych wręczono dyplomy – wyróżnienia dla zespołu wokalno-instrumentalnego oraz solistki z naszej szkoły w Powiatowym Konkursie Piosenki „Śpiewamy przeboje naszych dziadków, czyli czar starej piosenki”.
Aneta Zalewa