Szkoła Podstawowa

Dnia 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie i nauczyciele – poloniści z naszej szkoły również włączyli się w świętowanie tego dnia.

Język polski to nasz język ojczysty, uczyliśmy się go od niemowlęctwa, od dziecka, ale (jak się okazuje) nieraz mamy kłopoty z poprawnością w mowie i piśmie, bo pułapek i językowych niebezpieczeństw w polszczyźnie jest co niemiara!

Uczniowie pod opieką polonistów (p. E. Brodziak, p. A. Belczarz, p. A. Zalewy) metodą projektu opracowali różne pomysły i wizualizacje językowych ciekawostek. Wszyscy spacerujący szkolnym korytarzem mogli zapoznać się z wieloma informacjami na temat języka polskiego, mieli okazję dowiedzieć się, jak brzmiało najstarsze zdanie zapisane po polsku, jakie zabytki języka i literatury posiadamy w skarbcu polskiej kultury. Plakaty znajdujące się w szkole zachęcały do zapoznania się z częstymi trudnościami i typowymi błędami, jakie Polacy popełniają w mowie i piśmie. Uczniowie w interesujący sposób zilustrowali także wybrane frazeologizmy funkcjonujące w naszym języku. Można też było dowiedzieć się, co różne osoby myślą o języku polskim.

 Jednak najwięcej językowego żaru było podczas rywalizacji klas IV-VIII; chodziło o to, która klasa ułoży najwięcej wyrazów z liter tworzących imiona i nazwiska wielkich Polaków (kl. IV – Maria Konopnicka, kl. V – Jan Kochanowski, kl. VIa – Adam Mickiewicz, kl. VIb – Juliusz Słowacki, kl. VII – Henryk Sienkiewicz, kl. VIII – Wisława Szymborska). W tej językowej rywalizacji I miejsce zajęła kl. VIII, która ułożyła aż 206 poprawnych wyrazów, zaś II miejsce przypadło klasie IV i kl. VII; w tych klasach uczniowie wymyślili ponad 100 wyrazów. Nagrodą dla klasy VIII będzie 1 dzień bez zadawania pracy domowej.

Zachęcamy wszystkich do przyjemnego spaceru po szkole i obejrzenia klasowych plakatów promujących język polski. Można się z nich wiele nauczyć, można się też uśmiechnąć a nawet zdziwić lub być zaskoczonym trudną pisownią, nietypową odmianą i wymową wyrazów, zwrotów, wyrażeń. Można śmiało powiedzieć, że Dzień Języka Ojczystego tak naprawdę trwa nie jeden dzień, a cały rok, bo codziennie mówimy i piszemy po polsku. Język polski jest naszym wspólnym dobrem, o które każdy Polak powinien dbać i je szanować.

         „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą

         Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

                                                      (Franciszek Ksawery Dmochowski)

                                                                                                                                                                                                             Anna Belczarz



Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych 
im. Jana Pawła II

ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza