Dnia 14.12.2022 roku w naszej szkole uczniowie klas III – VIII spotkali się z panem Krzysztofem Piersą – wyleczonym komputerowym ćpunem, który w przeszłości zmagał się z uzależnieniem od świata komputerowego, a obecnie jest specjalistą i terapeutą od spraw uzależnień od nowoczesnych technologii i cyberzagrożeń oraz autorem licznych publikacji poruszających temat uzależnień dzieci i młodzieży od gier internetowych, smartfonów i komputera.
Pan Krzysztof Piersa zrozumiałym i barwnym językiem przybliżył uczniom problematykę uzależnienia od internetu, gier komputerowych i komputera. Zwrócił uwagę, że to zjawisko staje się coraz szersze i coraz niebezpieczniejsze, bo każdy nałóg niesie destrukcję w wielu obszarach życia. Nadmierne spędzanie czasu przy komputerze lub smartfonie prowadzi do aspołecznych zachowań, braku umiejętności nawiązywania realnego kontaktu, zachowania się w sklepie, zamówienia pizzy w restauracji, znalezienia przyjaciela. Coraz powszechniejszy hejt niszczy relacje w grupie, w klasie, w bliskim otoczeniu. Zdarzają się nawet próby podżegania do okaleczeń lub innych niebezpiecznych zachowań. Pan K. Piersa tłumaczył, ile niebezpieczeństw czyha w internecie i dlatego każdy powinien racjonalnie korzystać z internetowych propozycji. Gra komputerowa, obejrzenie ciekawego programu, filmu itd. nie jest niczym złym, ale trzeba umieć wybierać oraz właściwie zarządzać tymi wyborami i swoim czasem. Dobrą decyzją jest realizowanie swoich pasji i spotykanie się z drugim człowiekiem w rzeczywistości. Tak stworzone relacje na pewno okażą się trwalsze i wartościowsze.
Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Tereszpolu oraz projektu realizowanego przez Gminę Tereszpol dofinansowanego ze środków rezerwy celowej MSWiA w ramach rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”.