20 maja w Zespole Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie odbyły się obchody Dnia Patrona. Uroczystość przygotowana z okazji 19. rocznicy nadania naszej placówce im. Jana Pawła II rozpoczęła się Mszą św. o godz. 8.00 w kościele parafialnym. Liturgię sprawowali księża wikariusze – ks. Piotr Gorzkowski oraz ks. Ireneusz Żyła. Podczas Mszy Świętej śpiewały dzieci pierwszokomunijne.
Po nabożeństwie społeczność szkolna oraz zaproszeni goście udali się w pochodzie z pocztem sztandarowym na czele do szkoły na dalszy ciąg uroczystości. Po przybyciu na miejsce, w sali gimnastycznej, dyrektor szkoły p. Ewa Brodziak przywitała wszystkich zebranych – uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły oraz z imienia i nazwiska przedstawiła znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycili: ks. Janusz Dudzicz – proboszcz Parafii Tereszpol, Wójt Gminy Tereszpol – p. Jacek Pawluk, p. Magdalena Marzec – dyrektor Publicznej Biblioteki Gminy Tereszpol, p. Ewa Zajmała – animator kultury, delegacja Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Tereszpolu-Kukiełkach oraz p. Maria Wójcik – emerytowana nauczycielka. Nie zabrakło też radnych oraz sołtysów Gminy Tereszpol, jak również laureatów konkursu papieskiego wraz z opiekunami z Aleksandrowa i Dereźni Solskiej.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona pt. „Z Janem Pawłem II na sportowo” zainaugurowano wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły przy asyście pocztu sztandarowego. Po wręczeniu dyplomów oraz nagród laureatom Konkursu Czytelniczego „Znam przesłanie Jana Pawła II” rozpoczęto właściwe obchody - część sportową. Chętni uczniowie wzięli udział w różnych konkurencjach – najpierw dzieci z klas I-III, a później starsi uczniowie klas IV-VIII. Śmiechu było co niemiara przy rozciąganiu ciała w tę i z powrotem. Nie liczył się wynik czy zajęta lokata, ale wspólnie spędzony czas na zabawie. A tej nie brakowało! Przerywnikiem podczas zmagań sportowych były występy wokalne w wykonaniu dziewcząt z kl. II i III oraz przedstawicielek kl. VI i VIII b z Tereszpola-Zaorendy, zaś uczennice z sąsiedniej szkoły w Tereszpolu-Kukiełkach zaprezentowały się w tańcach z rekwizytami. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Było wesoło, sportowo i kolorowo. Miłym akcentem były życzenia i upominki od zaproszonych gości. Duże zainteresowanie wzbudziła kolorowa piłka, którą przekazała szkole z okazji Dnia Patrona była nasza nauczycielka – p. Małgorzata Olszta. Do słów podziękowania za zaproszenie i pamiętanie o niej – p. Małgosia dołączyła ciekawą myśl: „Z rzeczy nieważnych – najważniejsza jest piłka:)”. Interesująco to zabrzmiało!
Zakończeniem tego święta był obiad w postaci tradycyjnego bigosu, którego niepowtarzalny zapach rozsiewał się po całej szkole i przyjemnie drażnił żołądki wszystkich zgłodniałych dzieci i dorosłych. Bigos tego dnia smakuje wybornie! Panie kucharki oprócz tradycyjnych składników dodają do bigosu dużą porcję zaangażowania i doprawiają kucharskim talentem, uśmiechem i serdecznością. Bigos w Dniu Patrona jest na medal!
Składamy podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich „Ostoja” Lipowiec za wypożyczenie mikrofonów oraz dla wszystkich nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie tej uroczystości.
Anna Belczarz i Aneta Zalewa