Szkoła Podstawowa

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - Luboń | Panel  Maratończyk Pomiar Czasu

1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych. Ten dzień ustanowiono ich wspomnieniem, ponieważ 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu uczestnikach antykomunistycznej konspiracji -

członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: ppłk. Łukaszu Cieplińskim, mjr. Adamie Lazarowiczu, mjr. Mieczysławie Kawalcu, kpt. Franciszku Błażeju, kpt. Józefie Rzepce, por. Karolu Chmielu i por. Józefie Batorym. Data ta stała się symbolem pamięci o tych, którzy walcząc o prawo do życia w wolnym i demokratycznym państwie nie wahali się poświęcić wolności, zdrowia, życia. Jak czytamy na stronach sejmowych projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" wniósł do Sejmu w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, rok później Izba uchwaliła stosowny akt prawny.

 Od 2013 r. dla uczczenia pamięci Niezłomnych organizowana jest ogólnopolska impreza pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Trasa biegu  wnosi  1963 metry - to odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły od kilku lat czynnie włączają się w ten wspaniały projekt.  W tym roku w biegu uczestniczyli uczniowie klasy VIIa, VIIb i VIII oraz p. Dorota Tutka, p. Renata Makara, p. Ewa Brodziak i p. Krzysztof Pułapa. Bieg poprzedził krótki rys historyczny przygotowany przez uczniów klasy VIII. Nasz "trop wilczy" prowadził tym razem ul. Długą , ul. Polną, drogą obok oczyszczalni oraz ulicą Szkolną. 


 

Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych 
im. Jana Pawła II

ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza