Szkoła Podstawowa

            Dnia 10.11. br. w naszej szkole odbyły się patriotyczne obchody 105. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczysta akademia z tej okazji zgromadziła na sali gimnastycznej całą szkolną społeczność. Uczniowie i pracownicy szkoły w biało – czerwonych i galowych strojach z drżeniem serc uczestniczyli w szkolnych uroczystościach.

            Rozpoczęliśmy od wprowadzenia pocztu sztandarowego i podniosłego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”. Następnie obejrzeliśmy patriotyczną akademię w wykonaniu uczniów klasy IV, V i VI. Głównym bohaterem na scenie była nasza Ojczyzna – Polska. Uczniowie z przejęciem opowiadali o pięknie naszego kraju – o drzewach, lasach, kwiatach, synach polskiej ziemi, o ziemi i grobach z krzyżem – symbolem pamięci o tych, którzy zginęli, walcząc za wolność. Nie zabrakło wspomnień o wielkich: Polakach: Henryku Dąbrowskim, Józefie Piłsudskim, Henryku Sienkiewiczu, Fryderyku Szopenie. Dzieci ze wzruszeniem prezentowały różne skojarzenia i wyobrażenia o Polsce i Polakach; zobaczyliśmy godło, flagę i mapę Polski, Jana Pawła II, bociana – ptaka wpisanego w polskie krajobrazy, stokrotki, niezapominajki i maki, żyto dające chleb codzienny, wianek dziewczęcy upleciony z polnych kwiatów, szalik kibica z napisem „Polska”, wreszcie szczególnie nam bliski i znajomy strój ludowy – strój biłgorajski. Taka piękna jest nasza Ojczyzna! Taka piękna jest Polska!

            Po występie uczniów nastąpiła kolejna część akademii – Koncert dla Niepodległej. Dzieci śpiewały patriotyczne piosenki, m.in. „Przybyli ułani pod okienko”. Wysłuchaliśmy także utworów muzycznych zagranych na instrumentach przez ucznia kl. V Wojciecha Sitarza i ucz. kl. VIIb Kacpra Olekszyka. Nie zabrakło też „Roty” podniośle wyśpiewanej przez ucz. kl. VIIa wraz ze wszystkimi zebranymi na sali gimnastycznej.

            Pani dyrektor Ewa Brodziak podziękowała uczniom oraz opiekunom p. Annie Belczarz, p. Anecie Zalewie, p. Dorocie Dobosz za przygotowanie wzruszającej akademii, której scenerią była piękna gazetka „Dla Niepodległej” wykonana przez p. Joannę Wszołę. Pani dyrektor nawiązała do historii naszego narodu, do pielęgnowania tradycji, poprosiła o zawieszenie flag oraz udział w Marszu Niepodległości organizowanym przez Gminę Tereszpol.

            „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy!”. Cieszmy się i świętujmy Dzień Niepodległości!

Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II
ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza