Szkoła Podstawowa

7 września uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII uczestniczyli w jedenastej odsłonie Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą ogólnopolskiej akcji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, sztandarowe dzieło polskiego romantyzmu. To właśnie ten tomik został wybrany jako tegoroczny bohater Narodowego Czytania, ze względu na dwusetną rocznicę wydania.  Pani dyrektor Danuta Mazur powitała wszystkich zebranych oraz przedstawiła gości: p. Magdalenę Marzec – dyrektora Biblioteki Publicznej i p. Ewę Zajmałę – animatora kultury. Wicedyrektor p. Ewa Brodziak w kilku słowach przybliżyła istotę epoki romantyzmu oraz „Ballady i romanse”, cykl 14 utworów.

Na scenie wystąpili chętni uczniowie kl. VIa, VII i VIII.  Balladę „Powrót taty” zaprezentowali szóstoklasiści: Ola W., Monika W., Marcel Ł. oraz Antek M.  W spotkaniu czytelniczym czynny udział wzięli również przedstawiciele kl. VII – Hania B., Ania M., Szymon M. i Kuba F., którzy odczytali „Panią Twardowską”, zaś  „Świteziankę” przedstawiły ósmoklasistki: Emilka O., Maja F. oraz Wiktoria M. Wszyscy młodzi artyści spisali się na medal. Na uwagę zasługują nie tylko prezentacje artystyczne, ale również kreacje dopasowane do wykonanych utworów. Smaczku całej uroczystości dodał występ naszych gości. Obie Panie, niczym zawodowe aktorki, odczytały fragment ballady „Lilije”.  Akcja czytelnicza powiodła się znakomicie. Wszyscy byli zainteresowani i skupieni. Być może to magia chwili, wynik interesującej tematyki, gdzie codzienność przenika się  ze światem nadprzyrodzonym,  ale z całą pewnością zasługa wspaniałych wykonawców.       

            Narodowe Czytanie to akcja, która ma zachęcić do sięgnięcia po największe dzieła polskiej literatury. Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta RP Andrzeja Dudy lekturą 2023 r. będzie powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

                                                                                                                                                      Aneta Zalewa


 


Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II
ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza