Szkoła Podstawowa

Ponieważ szkoła i przedszkole mają obowiązek kształtować świadomość prozdrowotną dzieci i uczniów, także w zakresie wpływu szczepień na ich zdrowie oraz odporność zbiorową, włączając się w działania informacyjne, przekazujemy informacje Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Szanowni Państwo
Dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi
i innych form wychowania przedszkolnego
województwa lubelskiego


Sytuacja epidemiczna, utrzymująca się stosunkowo wysoka liczba zakażeń oraz pojawianie się nowego wariantu wirusa o nieustalonej charakterystyce epidemiologicznej i podwyższonej zaraźliwości, wymaga utrzymania wzmożonych działań przeciwepidemicznych oraz bezwzględnego przestrzegania reżimu sanitarnego w kierowanych przez Państwa placówkach. Zachowanie dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony indywidualnej, przestrzeganie zasad higieny oraz dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni należą do najistotniejszych zasad rekomendowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się Covid-19. Równie istotnym jest uwrażliwienie rodziców dzieci i egzekwowanie odpowiedzialnych zachowań z ich strony, w szczególności w przypadkach związanych z infekcjami lub przeziębianiami występującymi u dzieci w okresie zimowym.

Przypominam Państwu o obowiązujących „Wytycznych przeciwepidemicznych GIS dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – V aktualizacja z dnia 19 listopada 2020r.” https://www.kuratorium.lublin.pl/pliki/akt/id_10895/zal/Wytyczne%20GIS%20z%2019%20listopada%202020%20r..pdf

Pragnę również przypomnieć, że Europejska Agencja Leków wydała pozytywną rekomendację w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw Covid-19. Podstawą do wydania rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek. Mając na względzie aktualną sytuację epidemiczną oraz fakt iż, grupa uprawnionych do szczepień przeciw Covid-19 została rozszerzona o przedział wiekowy 5 - 11 lat, Minister Edukacji i Nauki wraz z Ministrem Zdrowia przygotowali wspólny list adresowany do dyrektorów, nauczycieli i rodziców w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat, który odpowiada na wiele pytań i wątpliwości związanych z organizacją szczepień dla uprawnionej grupy wiekowej. https://www.kuratorium.lublin.pl/pliki/akt/id_11638/zal/20211201_List_MEiN_MZ_szczepienia.pdf

Należy podkreślić, iż decyzja w zakresie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat należy do ich rodziców. W załączeniu przekazuję link do materiałów informacyjnych w zakresie szczepień dzieci: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ruszaja-szczepienia-dzieci-w-wieku-5-11-lat z prośbą o rozpowszechnienie wśród rodziców.

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcam także do odwiedzenia strony internetowej z informacjami na temat szczepień dzieci w wieku 5-11 lat: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dzieci-5-11. Istnieje również możliwość pozyskania nagrań ze spotkań i wideokonferencji organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty ze specjalistami z zakresu wirusologii i zdrowia populacyjnego. W powyższym przypadku należy kontaktować się z wizytatorem rejonowym.

Dziękując za dotychczasową współpracę, życzę zdrowia.

Z up. Lubelskiego Kuratora Oświaty
Wicekurator Oświaty
Eugeniusz Pelak


 

Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II

ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza