Szkoła Podstawowa

Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Ma ono zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

 Podczas tegorocznej edycji wspólnie czytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Nasza szkoła również uczestniczyła w tym przedsięwzięciu.  Na holu zgromadzili się uczniowie klas VI-VIII wraz z nauczycielami i wychowawcami. Chcąc przybliżyć kolegom  i koleżankom tematykę dzieła Zapolskiej, Natalia Kukiełka (uczennica klasy VI) przygotowała i zaprezentowała informacje o lekturze. Następnie, po przedstawieniu wszystkim zebranym obsady, rozpoczęto wspólne czytanie.  W role bohaterów sztuki wcieliły się nauczycielki: p. Anna Belczarz, p. Małgorzata Skiba, p. Barbara Słupska, p. Dorota Tutka, p. Ewa Brodziak oraz p. Aneta Zalewa, które na przykładzie wybranego fragmentu (pięć scen aktu pierwszego) zademonstrowały własną interpretację tego popularnego utworu.

Sztuka Zapolskiej, nazwana tragifarsą kołtuńską, piętnuje obłudę i zakłamanie, odsłania hipokryzję oraz  podwójne standardy moralne. Dzieło to napisane ponad sto lat temu jest  wciąż aktualne. Być może dlatego cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników oraz jest chętnie i często wystawiane na deskach teatrów na całym świecie. 

 


 

Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II

ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza