Szkoła Podstawowa

Nowy rok szkolny 2019/2020 rozpoczął się o godzinie 8.00 w kościele parafialnym w Tereszpolu uroczystą Mszą Świętą sprawowaną przez księdza proboszcza Antoniego Gębalę i księdza wikariusza Arkadiusza Jakubczaka, który w wygłoszonym kazaniu zwrócił uwagę na wartość nauki w życiu każdego człowieka: Uczymy się nie dla pani, nie dla rodziców; uczymy się dla siebie, dla życia, aby czegoś nowego się dowiedzieć i rozwijać talenty, ale też aby być dobrym człowiekiem, aby nasze życie stawało się lepsze – powiedział ks. Jakubczak. Na Mszy Świętej we wspólnej modlitwie  uczestniczyli przedstawiciele Gminy w Tereszpolu – wójt gminy pan Jacek Pawluk, sekretarz gminy – pani Maria Skóra, dyrektor szkoły - pani Danuta Mazur, nauczyciele, uczniowie rodzice, dziadkowie.

Po Mszy Świętej wszyscy udaliśmy się do szkoły, gdzie pani dyrektor Danuta Mazur serdecznie przywitała wszystkich przybyłych do nas na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. W sali gimnastycznej  uwagę zwracali uczniowie  - wypoczęci, uśmiechnięci, odświętnie wystrojeni w białe bluzki, koszule i czarne spodnie/ spódniczki oraz zaproszeni goście – wójt gminy pan Jacek Pawluk, przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewa Szponar, ksiądz wikariusz Arkadiusz Jakubczak oraz dwie panie, które w dzieciństwie przeżyły piekło II wojny światowej: pani Marianna Szabat i pani Feliksa Pieczykolan.

Na początku uczniowie klasy V i VIII pod kierunkiem pani Ewy Misztal i pani Doroty Dobosz wystąpili z wierszem, piosenką, życzeniami oraz serdecznym powitaniem wszystkich uczniów,
a w szczególności pierwszoklasistów oraz nowych uczniów, którzy po raz pierwszy przestąpili progi naszej szkoły. W czasie akademii zwrócono uwagę na wakacyjne wspomnienia, radość ze spotkania
z kolegami i koleżankami oraz tragizm dzieci, które 1 września 1939 roku nie mogły rozpocząć nowego roku szkolnego, bo zaczęła się wojna.

W dalszej części uroczystości w związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej i w ramach ogólnopolskiej akcji „Przerwany marsz” mieliśmy okazję wysłuchać dwa krótkie świadectwa - pani Marianny Szabat i pani Feliksy Pieczykolan. Obie panie opowiedziały nam, jak przerażająca była wojna widziana oczyma małych dziewczynek. Ich opowieść o strachu, głodzie, opuszczaniu własnego domu, ukrywaniu się w schronach, spaniu na ziemi i w błocie, o przebywaniu w obozach przejściowych, widoku chorych, rannych i zabitych – wzruszała nas, skłaniała do refleksji i głośnego wołania: NIGDY WIĘCEJ WOJNY!

Na zakończenie pani dyrektor - uczniom, nauczycielom i rodzicom - złożyła życzenia zdrowia, sukcesów oraz wszelkiej radości w nowym roku szkolnym. 

 

                                                                                                                        Anna BelczarzKontakt

Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II

ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza