Filia Lipowiec 2019/20

      Dnia 18 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły przenieśli się do lat dziecięcych swoich  rodziców ( lata 80 -te). A wszystko to za sprawą reliktu przeszłości, czyli rzutnika B-9 Ania produkowanego przez  Łódzkie Zakłady Kinotechniczne „PREXER”.  To za jego pomocą  w tych latach urządzano kino domowe dla dzieci i nie tylko. Było to bardzo proste urządzenie składające się z plastykowej skrzynki, pokrętła obiektywu, pokrętła do przewijania przeźroczy, transformatora, 2 soczewek i żarówki, która ze względu na małą moc wymagała dość dobrze zacienionego miejsca do projekcji. Filmy i bajki były w formie przeźroczy. Wiązka światła przechodząca przez film i obiektyw wychodziła z rzutnika, by na ekranie wiernie odtworzyć obraz zarejestrowany na filmie.
Przeźrocza wyglądają jak film do aparatów analogowych. Zazwyczaj na jednej rolce zamieszczonych jest 20-30 klatek, gdzie każda zawiera ładnie ilustrowany obrazek i opis tekstowy do prezentowanej scenki. Rolki z filmem sprzedawane były w niewielkich pudełeczkach z wieczkiem, na którym znajdowała się karteczka z tytułem bajeczki. Operator urządzenia jednocześnie był narratorem czytającym tekst bajki. Po zapoznaniu się z budową rzutnika Ania i pojęć związanych z jego historią dzieci, przeniosły się do salki bez okien, gdzie na ekranie zostały wyświetlone 2 bajki: Kot w butach i chińska bajka z morałem  Wyspa Słońca. Sentymentalna podróż w czasie bardzo podobała się uczestnikom małego kina. Zajęcia prowadziła p. M.Wójcik


 

 

Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II

ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza